מנחל אמציהו לנחל צין והמכתש הקטן

מנחל אמציהו למרפסת השטפונות של נחל צין. בדרך פגישה עם בתרונות חוואר ועץ שיטה רחב נוף שמזמין ישיבה נינוחה, קפה שחור חזק ואולי אפילו שקשוקה חריפה

מאת יואב קווה
 • אזור:

  הר הנגב והערבה
 • אורך:

  29 ק"מ
 • משך:

  6 שעות
 • עונה מומלצת:

  אביב, סתיו, חורף
 • מגבלות שטחי אש:

  אין מגבלה. ניתן לטייל בכל ימות השבוע מסלול 1: "קליל" – אמציהו – מרפסת השטפונות – מעבר חצרה – מכתש קטן

מפת מסלול אמציהו חצרה מכתש קטן

מפה: שביל נט

להפעלת ניווט באפליקיציה "אופרוד" יש ללחוץ על הקישור: אמציהו – חצרה – מכתש קטן

דגמים המתאימים למסלול זה: סובארו XV, סובארו פורסטר, דאצ'יה דאסטר, טויוטה ראב 4 (דגמים ישנים – ללא בעיה. דגמים חדשים – נהג/ת מיומן), דייהטסו טריוס, יונדאי טוסון (שנתונים ישנים), ניסאן איקסטרייל (שנתונים ישנים), לנדרובר פרילנדר, מאזדה CX5, יונדאי IX35, יונדאי סנטה-פה (עד 2016) – שלושת האחרונים רק עם נהג/ת מיומן.
סוזוקי גרנד ויטארה, סוזוקי ג'ימני וכל רכב עם הילוך כוח.

 

מסלול 2: "קשוח": אמציהו – מרפסת השטפונות – מעבר חצרה – נחל צין תחתון וגבי שיש

מפת מסלול אמציהו חצרה נחל צין תחתון גבי שיש

מפה: שביל נט

להפעלת ניווט באפליקיציה "אופרוד" יש ללחוץ על הקישור:  אמציהו – חצרה – נחל צין תחתון גבי שיש

דגמים המתאימים למסלול זה: טויוטה לנדקרוזר, מיצובישי פאג'רו, סוזוקי גרנד ויטארה, סוזוקי ג'ימני, לנדרובר דיסקברי 1-2-3-4-5, ג'יפ רנגלר, ג'יפ גרנד צ'רוקי, ניסאן טראנו, איסוזו טרופר וכל רכב עם הילוך כוח. שברולט סילברדו/דודג' ראם/פורד F350 – עלול להיות בעייתי בנחל צין תחתון.

סיפור דרך – לשני המסלולים
רגע לפני החום הגדול, קבלו מסלול 4X4 מגוון בצפון הערבה.
חלקו הראשון קליל ומהיר, מתאים לכל רכב 4X4 רך או קשוח – אנחנו צלחנו אותו בקלות עם טנדר פיאט פולבק. ההמשך אופציונלי, דורש הילוכי כוח ומרווח גחון מכובד.

נחל צין. זהירות מדרגה

לנדקרוזר 200 בנחל צין תחתון

מתחילים בצומת כיכר סדום – המפגש של כביש 90 עם כביש הגישה למושבים עין תמר ונאות הכיכר. כאן מאפסים את מד המרחק ומתחילים בנהיגה דרומה לעבר המושבים.
5.0 ק"מ – מצד שמאל של הדרך תפגשו קבוצה של דקלים. כאן, מתחתם, מסתתר מעיין ובריכה קטנה בצורת לב (!). המים צלולים, קרירים ומזמינים טבילה. ברוכים הנכנסים לעין פלוטית הידוע בכינוי "מעיין האהבה". המים מגיעים לגובה הברכיים ודגים קטנים ושקדניים אחראים על הפדיקור.חוזרים לרכב וממשיכים לנוע דרומה. סעו לאט. תנו לנוף של החוואר והדקלים להשתלט עליכם.

עין אהבה

בצורת לב. עין אהבה

6.7 ק"מ – מאפסים את מד המרחק ופונים ימינה – סימון שבילים אדום ושלט "נחל אמציהו". השם העברי בעקבות מלך יהודה, אמציהו – שכאן ממש, כך משערים, עבר עם צבאו בדרך לכיבוש ארץ אדום. בערבית, אגב, משהו אחר לגמרי: ואדי קוצייב, נחל קנה קטן (יש ואדי בשם זהה בירדן).
סעו לכם בנחת שניים שלושה קילומטרים ועצרו בצד. הערוץ רחב, קירות החוואר הפריך מתפוררים לכדי דמויות סוריאליסטיות. אל תוותרו על חצי שעה של בהיה בנוף או לפחות קפה קטן.
6.8 ק"מ לספירה ואתם מגיעים למפגש ואדיות, אמציהו פוגש את אביה – אביה/אבים בן רחבעם, גם הוא לשעבר מלך יהודה. מאותתים ימינה וממשיכים במעלה ואדי אביה. סימון השבילים הוא שחור. הוואדי צר ומפותל יותר. די בקלות תמצאו לכם חתיכת צל להפסקה נוספת.

פיאט פולבק נחל אמציהו

פיאט פולבק בנחל אמציהו

12.3 ק"מ – אתם בכביש 90. אם מסומן כאן פס הפרדה רצוף סעו ימינה עד לאופציה חוקית ובטוחה לפרסה. מאפסים את מד המרחק וממשיכים צפון מערב, סימון שבילים כחול.
1.0 ק"מ – הדרך יורדת צפונה לכיוון נחל צין ושוברת מערבה לאורך המצוק.
2.2 ק"מ – מרפסת השיטפונות המפורסמת של נחל צין. לתפוס כאן שיטפון – ממרחק בטוח – זה מחזה נדיר ובלתי נשכח. הזרם האדיר של הצין מתכנס לתוך המעוק במפל שוצף.
הדרך שלנו חוצה את הוואדי של צין לגדה הצפונית ומתפתלת פיתולים רחבים בכיוון כללי מערב. אפשר להיתקל בדרך בפגרים מחלידים של מכוניות גנובות.
4.6 ק"מ – חזק ימינה ולמעלה ויוצאים מהוואדי – כל הזמן עם סימון השבילים הכחול. בדרך מתגברים באלגנטיות על "מעבר חצרה" – קצת עבודות מע"צ ומעט תנופה וזה מאחוריכם.
6.0 ק"מ – אחרי ירידה חמודה נופלים לתוך ואדי חצרה, אחד היובלים של הצין. אפשר לחנות כאן בצד וללכת 300 מ' דרומה עד למפל של חצרה ולגבי המים, שבסוף החורף היו עדיין מלאים.
הלאה בנהיגה. 7.7 ק"מ מפגש שבילים – כחול ואדום פלוס עץ שיטה מפואר. החניה חובה. מאפסים את מד המרחק.
עכשיו ככה: אם אתם חמושים ברכב שטח "קשוח" ולרשותכם כמה שעות פנויות אתם מוזמנים להמשיך באדום לציר "צין תחתון – גבי שיש". אם אתם קצרים בזמן או במרווח גחון – המשיכו צפונה עם הכחול.

הפסקה חובה. עץ השיטה במפגש הצירים

המשך קצר וקל:
1.2 ק"מ – מגיעים לדרך הגישה למכתש הקטן. אל תוותרו על ביקור בו. הוא העגול והמושלם מכל החמישה. שני קילומטרים בכיוון מערב ואתם בשער אשמדאי. חנו בצד ולכו קצת ברגל פנימה. הסיבוב הרגלי המומלץ הוא סימון שבילים שחור צפונה למרחק של קילומטר וקצת, מפגש עם שבילים ישראל וחזרה דרומה. בדרך עוברים ליד חולות צבעוניים ועץ שיטה בצורה אוהל.
היציאה החוצה לכביש 25 היא בדרך הגישה למכתש הקטן – דרך עפר טובה וקצת ארוכה. בדרך מחצבות משוקמות מוקפות גדרות תיל אימתניות ומוקשים (מה הם מחביאים שם?).

30-11-18הורה וילד המכתש הקטן

חול צבעוני במכתש הקטן

המשך קרבי:
כאמור איפוס בעץ השיטה והמשך עם הסימון האדום בכיוון מערב. הדרך גולשת בהדרגה חזרה לוואדי צין. שווה לעצור בתופעה שנקראת "גבי שיש". טוב, זה לא  ממש שיש אלא סלעי גיר בהירים שהוחלקו ושויפו על ידי המים. יש כאן זרימה שיטפונית (בממוצע ארבע פעמים בשנה) ויש זרימה קבועה של מים שמשמשים לשטיפת פוספטים. אפשר לטבול אבל יש להיזהר ממגע עם העיניים. זה עלול לצרוב.
הדרך מרתקת לנהיגה – חציות של הערוץ שהוא בדרך כלל בוצי, טיפוס על סכין, התגברות על מדרגות והצלבות. קחו אותה לאט ובצורה מחושבת. אל תחסכו בהליכה ברגל והכוונה קרקעית.
כעבור 16.5 ק"מ ושעתיים וחצי בממוצע תגיעו לכביש 227 למרגלות מעלה עקרבים. אם כבר ערב למה שלא תטו אוהל בחניון הלילה שממול?

 

 

קורס נהיגת שטח עם יואב קווה - למתחילים ומתקדמים

אולי תתעניינו גם במסלולים הבאים: