טיול 4X4 יוון

חופשת נהיגה ביוון - חבל פינדוס ההררי: אל פסגת הסמוליקאס ואגם הדרקון דרך יערות עבותים, כפרים ציוריים ושפע בלתי נתפס של נחלים זורמים, מפלים ובריכות

מאת יואב קווה 14.06.21

הטיול שעשינו מתאים למשפחות או קבוצות קטנות.
שני כלי רכב עד ארבעה. אינטימי למדי.
היעד הוא הרי פינדוס בצפון מערב יוון. בפינדוס מספר פסגות מעל 2,000 מטרים והגבוהה ביותר היא פסגת הר סמוליקאס שמתנשאת לגובה של 2,637 מטרים.

כלי הרכב שעמדו לרשותנו הם טנדרים מדגם ניסאן ווינר בעלי מנוע דיזל ותיבת הילוכים ידנית.
גילינו כלים פשוטים, מתוחזקים להפליא ונוחים במפתיע.
המדריך המקומי שלנו עם טנדר זהה בראש ואנחנו מאחוריו.

יוון טנדר

הדרך חולפת בין ההרים, מטפסת וגולשת ושוב מטפסת. נופי פרא. נחלים זורמים בלי סוף – לקנא!
עצי אורן ממינים שונים – גבוהים, מרשימים, חלקם אדירי גזע. הרבה מאוד ירוק בעיניים.
דרכי העפר נוחות וקלות למדי. למעשה נדרשנו לשלב LOW רק בקילומטרים האחרונים של הטיפוס לעבר הסמוליקאס.
ניכר שלא מרבים לנסוע בדרכים אלה ושהן מתוחזקות היטב – לא תמצאו דרדרת בסגנון הנגב ולא בורות הצלבה. הטנדרים שלנו, ללא בקרת משיכה וללא נעילה אחורית, לא התקשו בשום שלב.

כפר יוון מיקרו פפיגו

ייאמר מייד: מי שמחפש טיול עבירויות ומור"קים, זה לא בשבילו. הטיול שלפניכם הוא שילוב של נהיגה משובחת, טבע, נופים וכאמור הרבה מים זורמים. בין לבין חולפים בכפרים ציוריים. אפשר לעצור לקפה יווני חזק או לארוחה שלמה בטברנה. האנשים שתפגשו הם מסבירי פנים וחייכנים. המילים "לחץ" ו"עצבים" לא קיימות במילון שלהם. יוון רגועה להפליא ועכשיו במיוחד – שלהי הקורונה ואין עומס תיירותי כלשהו.

יוון מפה

סמוליקאס הוא כאמור שם ההר. "סמול" הוא בוודאי לא. מדובר בהר גבוה ומרשים, שהמקומיים קוראים לו "המאסטר". אנחנו ממשיכים לטפס. מעל 1,600 מטרים מתמעטים העצים. עוצרים בכרי דשא מלבבים, לוקחים אתנו תרמיל קטן ויוצאים להליכה. היעד הוא אגן הדרקון בגובה של כ-2,000 מטרים. מעל 1,900 מטרים אין כלל עצים ועל צידי המדרונות יש כתמי שלג קפוא. אמצע יוני ומושלג (!). ממשיכים בטיפוס. נעשה קר למדי כשאנחנו מגיעים לאגם הדרקון.

יוון אגם הדרקון

האגדה המקומית מספרת על דרקון זועם שהשליך מלמעלה עצי אורן וסלעים. אבל כשהגענו למקום התברר  שהדרקון הוציא גימלים ואילו במי האגם הקרים יש רק יצורים קטנים בעלי קרניים שנחים להם בקרקעית כמעט בלי נוע.
למעשה יש בחבל הארץ הזה שני אגמי דרקון – הראשון כאמור בהר סמוליקאס והשני על רכס מעל כפר פפיגו בחבל זגורי.
חזרנו לכלי הרכב. עוזר המדריך חיכה לנו עם ערימת דובדבנים טריים שקטף. גלשנו למטה בנהיגה מהירה והיישר אל ארוחה דשנה בטברנה בכפר מקומי – סלט ירקות, שיפודים, חצילים, צ'יפס, בירות ועוד.
חופשת נהיגה יוונית כהלכתה.

יוון ניסאן ווינר