המלצה לטיול: נחל צלמון

נחל צלמון הוא אחד הנחלים היחידים בגליל התחתון שזורם כל השנה. אורכו של הנחל כ-30 ק"מ, הוא מתחיל את זרימתו בגוש הרי מורן ומתנקז לכנרת סמוך לגינוסר

מאת יואב קווה 28.05.23

 צמחייה טבעית וחקלאות עתיקה. טחנות קמח שנבנו על גדת המים לצד בוסתנים שנטעו תושבי המקום. נחל צלמון הוא פנינת טבע נדירה ביופיה.  אנחנו הולכים לאורך הנחל הזורם, הדרך שלנו מוצלת. מדי פעם אנחנו עוצרים לשכשוך מרענן בבריכות הרדודות.

טחנת הקמח בנחל צלמון

טחנת הקמח בנחל צלמון | צילום: דר' ענת צלמון, ויקיפדיה

ומאיפה באים כל המים? ב־27 בדצמבר 2022 החלה הזרמת מים מותפלים מהים התיכון לנחל בפרויקט "הולכה צפונה" של חברת מקורות. מים אלו נשפכים בסופו של דבר לכנרת ומסייעים בשמירה על המפלס בשנות בצורת.

הנחל ליד מושב שפר

הנחל ליד מושב שפר | צילום: EZARZO, ויקיפדיה


נַחַל צַלְמוֹן מנקז את המורדות הדרומיים-מזרחיים של גוש הרי מירון. בעבר הזינו את הנחל מספר מעיינות. אלא שהמעיינות נתפסו על-ידי מקורות והמים שלהם מוזרמים ישירות לצינורות. צחוק הגורל הוא שכעת מקורות עצמה מזרימה מים לנחל, כאמור מים מותפלים.

נחל יודפת

נחל צלמון | צילום: בת חן ועמית גולדברג

לאורך מסלול ההליכה נפגוש שרידים של מספר טחנות קמח. מי הנחל הובלו על גבי אמות מים, נפלו מגובה בתוך ארובות הטחנה, סובבו גלגל כפות, שבתורו סובב עמוד שהיה מחובר אל אבני הריחיים. 

מפלי פרוד התחתונים, בסמוך לקיבוץ פרוד

מפלי פרוד התחתונים, בסמוך לקיבוץ פרוד | צילום: EZARZO, ויקיפדיה

במאה ה–18, בתקופת שלטונו של דהר אל־עומר, שוקמו הטחנות העתיקות. בתחילת המאה ה–20 פעלו בנחל 14 טחנות. כיום רואים רק כמה מהן. לאחר 1948 ננטשו טחנות הקמח והן עומדות ריקות, ובחלקן חרבות.

נחל צלמון

נחל צלמון | צילום: בת חן ועמית גולדברג


רוצים לטייל בנחל צלמון?
הצטרפו אלינו בשבת, 10/6, לטיול רכוב באזור. המסלול שלנו ישלב נהיגת שטח לצד הליכה רגלית בנחל. נקודות עניין במסלול: יודפת העתיקה, הר עצמון, עמק בית נטופה, המוביל הארצי וכמובן נחל צלמון.
לאורך המסלול נפגוש מים זורמים, בריכות שכשוך מקסימות ותחנות קמח ישנות.
חווית טיול המשלבת נהיגת שטח והליכה רגלית.
לפרטים נוספים והרשמה לטיול – לחצו כאן >>

נחל צלמון

נחל צלמון | צילום: בת חן ועמית גולדברג

נחל צלמון

נחל צלמון | צילום: בת חן ועמית גולדברג