פתיחת ציר בקפריסין – יומן שבילים

הבלוג של יואב בשבילים, והפעם: פתיחת ציר בקפריסין, ראיון עם מנהל ההדרכה בדלק מוטורס וקורס גרוטאות שטח ייחודי

מאת יואב קווה 04.05.23

ביקור מוטורי באי השכן

אני נמצא בימים אלה באי השכן, קפריסין. מזג האוויר דומה לישראל וכך גם הנוף והצמחיה. הקפריסאים אוהבים מכוניות משובחות – הם קונים ערימות של מרצדסים משומשות מאנגליה. והם גם אוהבים, מתברר, רכבי 4X4. בתחילת השבוע הוזמנתי לפתיחת ציר של מועדון ה-4X4 הקפריסאי. 

נפגשנו בבוקר בניקוסיה ויצאנו לגבעות שמדרום לעיר בשני סוזוקי סמוראי משופרים להפליא: מנועים מחוזקים, סרנים מחוזקים ויחסי העברה מופחתים, קפיצי עלים שנלקחו מ-CJ וכמובן גלגלים גדולים.
מאחורי ההגאים ניקולאס ותומאס. שניהם חצו כבר לפני כמה שנים טובות את ה-60. ניקולאס הוא קפריסאי שהתגורר במשך שנים ארוכות באנגליה ואילו תומאס הוא בריטי שלפני שנתיים עזב את האי האפרורי לטובת האי השמשי.
בכביש המהיר אנחנן דוהרים, עד כמה שאפשר לדהור בסמוראי. הרכב של תומאס פתוח והרוח משתוללת. בקוקפיט של ניקולאס קצת יותר שקט. מבחינתי הטיול התחיל ואני כבר נהנה.
הכניסה המתוכננת לשטח חסומה בעבודות עפר וניקולאס שמכיר בעל פה כל מטר באי הזה ואף פעם לא נעזר במפות או אפליקציות מאלתר במהירות מעקף. נכנסים לשטח. מכאן ועד סוף היום אנחנו ב-LOW.

CYPRUS 4X4 20 סוזוקי סמוראי

פתיחת ציר בקפריסין. נוהגים בשום מקום

התכנית להיום: עוברים על הציר שמתוכנן לשמש טיול לחברי המועדון בעוד שבועיים, מסמנים אותו בסרטי סימון, גוזמים ואף מנסרים ענפים שחודרים לנתיב.
והציר קשוח. אני מביט במפה ורואה שמדובר בכלל בתוואי להולכי רגל. עליות תלולות מאוד וירידות כנ"ל. אנחנו מג'עג'עים על הגבעות ובין עצי האורן – כן, גם לכאן הבריטים הביאו אותם והם השתלטו על הנוף.
סמוראי זה צעצוע מקסים. במיוחד אחרי מקצה שיפורים מסיבי. לחברים הקפריסאים לא ממש איכפת מהצבע או ממכה פה ושם. הם כבר הפכו את המכוניות על הצד ויש מעיכות. זה כל הכיף אומר לי תומאס וגולש ירידה כמעט אנכית ישרה ולתוך ערוץ שאין בו בכלל שביל. אני הולך לפניו ברגל, בודק לאן להמשיך. מקסימום נמשוך את הרכב החוצה עם כננת. לניקולאס יש כננת ניידת עם עיגון בכל צד של הרכב. אני יכול גם לחבר אותה לעצים, הוא אומר, ולהפעיל עם עוד מצבר שאני מחזיק. בשעה שתיים ועשרים בדיוק אנחנו מפסיקים לצהריים, על ספסל מול הנוף. 

השטח בקפריסין נקי מזבל אבל פה ושם יש פחיות או בקבוקים זרוקים. תומאס מחזיק שקית זבל עבה ואנחנו אוספים זבל של אחרים. תרבות ג'יפאית נהדרת, גם באי השכן. הטיול שלנו נגמר בווילה של תומאס בפרבר של ניקוסיה בארוחה דשנה ובשיחה על שיפורים. הידעתם: המחיר של נעילה אחורית ARB עם מדחס בקפריסין הוא 1,200 יורו בלבד? סמוראי במצב מעולה תרכשו ב-3,000 יורו. ולנדקרוזר בחצי ממחירו בישראל. 

2. הקלטת פודקאסט

  נפלאות הטכנולוגיה. אני מתחבר לאייל בזום, הוא בכפר סבא, אני בניקוסיה. איכות השמע מעולה ואנחנו מקליטים את פרק #4 של הפודקאסט לג'יפאות ישראלית. מרואיין ראשי בפרק הוא דן פייס, מנהל ההדרכה בדלק מוטורס יבואנית פורד, מאזדה וב.מ.וו. 


להאזנה לפודקאסט – לחצו כאן >>
כמה כיף לגלות שבענף הרכב הישראלי יושבים לא רק אנשים שיודעים למכור ולשווק אלא גם חולי הגה של ממש שנושמים אדי בנזין מינקות. כזה הוא דן פייס שגדל עם רכבי שטח, חי ונושם את התחום עד היום. דיברנו עם פייס על דגמי השטח של פורד. הוא סיפר לנו על הטנדר החדש ריינג'ר שיגיע דווקא בגרסת ראפטור עצבנית. פייס שולט בפרטים הטכניים, מבין מכניקה וטכנולוגיה והשיחה זרמה למכלולי ההגה של הברונקו ראפטור, המתחרים מבית ג'יפ ועוד.

מה עוד תוכלו לשמוע בפרק #4 של הפודקאסט:
> סוד הקסם של טויוטה היילקס. דניאל מאירי, מכור לטנדר הסגפני, מנסה להסביר למה. 
>
פינה חדשה: ניפוץ מיתוסים. לשלב  Low או לא?
> סדרת המעלות המיתולוגיים: מעלה מרזבה, מסוכן או פנאן?
להאזנה לפודקאסט – לחצו כאן >>

מוסמך סובארו 99

3. מוסמך סובארו 99

על הסובארו 99 שלנו כבר שמעתם? רכשנו "גרוטאה", שיפרנו אותה לשטח (הגבהה, מיגון גחון, חיתוך פגושים ושיפור זוויות מרכב) ועכשיו היא רכב שטח. סוג של. ההנעה קדמית בלבד, אין בקרת משיכה או נעילה. הצמיגים שחוקים למדי. ובכל זאת אפשר לנהוג בה בשטח. הפוקוס הוא על הנהג/ת. ולא על על הרכב. בינינו, מה החוכמה לטפס את מעלה צובה עם רנגר? בואו נראה אתכם עם סובארו 99.
בחודש יוני הקרוב ייפתח קורס חדש "מוסמך סובארו 99". הקורס יורכב מארבעה מפגשים: 1. נהיגת טרשים (עליות, ירידות, הצלבות, עבירויות). 2. נהיגת ראלי (תרגילי שליטה והחלקות). 3. מכונאות שדה (מה באמת אפשר לתקן בשטח). 4. מסע חוצה מדבר יהודה (נהיגה נחושה ומדויקת, עבודת צוות). המחזור הראשון של הקורס כבר מלא. המחזור הבא ייפתח בספטמבר הקרוב >> כל הפרטים כאן. 

קולאז' המיטב של לכיש עדולם

4.ובקרוב
> קורס חילוצים: אימון מעשי בחילוץ עצמי והדדי, כולל כננות ומכפילי כוח >> כל הפרטים כאן
> טיול לירדן בשבועות – הפעם עם קטע הליכה בנחל ארנון, מעיינות חמים ועוד חידושים. הטיול מלא >> לרשימת המתנה
> קורס ניווט בשלושה מפגשים: זום + שני מפגשי שטח. כך תבנו מסלולים ותנווטו עם אפליקציית אופרוד >> פרטים כאן

חילוץ רנגלר חולות חילוצים
קורס חילוצים 19.5 // ההרשמה בעיצומה

להתראות בפרק הבא של היומן ובשבילים! 
שלכם, יואב
פודקאסט שבילים