כך תמנעו תאונה חזיתית

כמה הרהורים מבעל ניסיון - אחרי שתי תאונות קשות בכביש 90

05.11.18

נהיגה לא לומדים בהתכתבות.
ובכל זאת אכתוב כאן מניסיוני הרב, אנסה לתת לכם הנהגים והנהגות מספר נקודות למחשבה, להפנמה וליישום.
.
אתייחס לתאונות האחרונות בכבישים הדו-סטריים, אלה שאין בהם גדר הפרדה, שם, תאונה חזיתית במהירות גבוהה, גובה את מחירה המחריד. 
.
תאונה חזיתית כזו בעלת עצמה ואנרגיה מטורפת, המועברת לנוסעי הרכב ומשאירה סיכוי קלוש לצאת ממנה בזול. 
.
עד שאנשי משרד התחבורה, דובר משטרת התנועה ועוד גופים, ינסחו את תגובתם המתגוננת לקראת התאונה הבאה, כדאי שנדע אנחנו להגיב, להתגונן ולהתנהג נכון בכבישים, לעיתים מופקרים, אלה: 

תאונה חזיתית WIKI

חזיתית / צילום: WIKI

.
1. בכביש דו- סיטרי שמרו על ימין הנתיב ככל שניתן. לפעמים, סנטימטרים בודדים חורצים את הדין וכשרוחב הנתיב עומד על כ-3-3.5 מטרים, שמירה על ימין הנתיב תאפשר מרווח טעות של כ- 2 מ' לפחות. שמרו על הימין גם ובמיוחד בעקומות. אל "תחתכו" סיבובים. היזהרו מאלה שעושים זאת מולכם, כשהעיקול לפניכם לימין. 
.
2. צפו רחוק ככל שניתן לעומק הכביש. רכב המנסה לצאת לעקיפה, רכב מזגזג, רכב הנוסע קרוב למרכז הכביש – ככל שתגלו זאת מוקדם, כך תוכלו להאט, לרדת לשול הימני, ו"להתארגן" לקראת הסכנה המתקרבת. 
.
3. כל דבר חשוד שנע לקראתכם, חישבו על ,"תכנית ביצוע למילוט" – נסו לדמיין כיצד אתם מסיטים את הרכב לכיוון השול הימני, מעקה הבטיחות מימין, או אפילו התעלה, בכדי להימנע מהגרוע מכל – תאונה חזיתית. הכנה נפשית שכזו, תחסוך לכם בזמן התגובה. כל שנייה קובעת. 

רוצים להיות מקצועני שטח? "מוסמך שטח" – קורס 4X4 מעמיק עם יואב קווה >> לחצו כאן
.
4. כמעט כל דבר שימנע תאונה חזיתית, יניב תוצאה חמורה פחות. גם סטייה והתהפכות לצד הדרך עדיפה. 
.
5. במקרה ואין דרך מילוט לימין, בלימה חזקה תפחית את עצמת הפגיעה ואולי גם תמנע אותה. בלימה חזקה – בעיטה בכל הכוח בדוושת הבלם. לא משנה אם הכביש יבש או רטוב. במקרה שכזה, רכב מודרני יעצר ללא שום איבוד שליטה של הנהג. 
.
6. בכביש דו-סיטרי אל תיצרו האטה מעצבנת לתנועה מאחור. סעו במהירות המותרת כשהתנאים מאפשרים זאת. נסיעה איטית מדי תגרום לעצבנות ועקיפות נהגים מאחור.
.
7. שימרו מרחק! במיוחד בכביש דו סיטרי ששמירת המרחק תתרום לשדה ראיה טוב יותר, זמן תגובה גדול יותר, נהיגה רגועה יותר ומקום מספק לרכב שעקף אתכם. (גם אם מדובר ברכב ארוך מאוד כמשאית פול טריילר).
..
8 נעקפתם? הצמדו לימין, אל תגבירו מהירות, אבל גם אל תאטו. הנהג העוקף קיבל החלטה, אל תשנו לו את המהירות – הישארו צפויים וברורים. רק במידה והוא מתקשה לחזור לפניכם חזרה לימין, האטו ואפשרו לו כניסה חזרה. 
.
9. הימנעו מעקיפות בדו-סיטרי. זו פעולה הדורשת מיומנות גבוהה, וטומנת בחובה סכנה גדולה. כדאיות עקיפה היא כשהפרש המהירות בין עוקף לנעקף היא לפחות 20 קמ"ש. אחרת זמן השהיה בנתיב הנגדי ארוך מדי. ההחלטה לצאת לעקיפה חייבת להיות רק שמשוכנעים מעבר לכל ספק שאין סיכון – שדה ראיה למרחק, לא לפני עקומה, לא לפני צומת, לא לפני מעבר חציה. במידה והחלטתם לצאת לעקיפה, צמצמו את זמן העקיפה למינימום ע"י האצה חזקה, גם אם נדרש לסחוט מהמנוע את אונו. ע"פ החוק אין לעבור את המהירות המרבית המותרת גם בעקיפה, אך כשאין ברירה במהלך העקיפה – זו כבר בעיה משנית. אם יש צורך, ציפרו קלות לנעקף שיבחין שאתם עוקפים. 
.
10 בלילה – נהיגה בכבישים שכאלה מסוכנת יותר. הימנעו מלסנוור את הבאים ממול. במידה ואתם מסונוורים האטו והפנו מבט אל מחוץ לאלומת הפנסים המסנוורת. רצוי להפנות את המבט לעבר הפס הצהוב מימין (בתמונה המצורפת מחו"ל, השוליים מסומנים בפס לבן). 
עקיפה בתנאי חשיכה מאוד מסוכנת! אומדן המהירות והמרחק של הרכב ממול מטעה ביותר. סעו לאט יותר בתנאי חשיכה קשים. 

רוצים להיות מקצועני שטח? "מוסמך שטח" – קורס 4X4 מעמיק עם יואב קווה >> לחצו כאן
.
אלה מספר טיפים בנושא נהיגה בכבישים דו סטרים כדוגמת כביש 90 שנמצא בכותרות. אם ניתן, העדיפו לבחור מסלולים שלא עוברים בכבישים מסוכנים שכאלה. כמובן, חשוב לנהוג בערנות מוגברת ולא להעז לנהוג תחת השפעת עייפות. התייחסות לתמרורים שבדרך, תעזור לכם להערך לקראת סכנות צפויות.

הכותב הוא מורה נהיגה, מדריך נהיגת מתקדמת ומדריך שטח בחברת "שבילים 4X4".

חוצה מדבר יהודה 5

הטיולים הבאים בשבילים 4X4:

10/11 – אל פסגת הסרטבא לרכב קשוח

17/11 – רמות מנשה וג'סר א זרקא. כולל סיור וארוחה בכפר

24/11 – צפון מדבר יהודה ומרסבא – לנשים נהגות בלבד!

30/11-1/12 – סופ"ש הורה וילד. כולל סדנה בשדאות ולינה באוהלים

3-4/12 – חנוכה. אל מסתורי הר כרכום וציורי הסלע. כולל הליכה

לכל הטיולים המודרכים של "שבילים 4X4", לחצו על הקישור –
לטייל עם שבילים – לטייל בראש שקט >>