54. חולות כסוי

מתוך רשימת 60 הטיולים שחייבים להכיר. טיול מס` 54 - חולות כסוי

29.05.15

אוֹרי דביר: "חולות נחל כסוי: כתם חול בדיונה יפה בשולי בקעת עובדה. אפשר להקיף את הדיונה ברכב שטח ולהגיח אליה להתגלגל ולהתפלש בחול. פשוט יותר: לחנות את הרכב ולטייל בשביל מעט מעגלי. יופי של מקום, יופי של מסלול".

חולות כסוי. מתוך אתר החברה להגנת הטבע

לאחר טיפוס קצר ולא קשה תתגלה הדיונה לעיניכם בצורה מפתיעה ומרשימה, שאי אפשר לעמוד בפניה…

צבע המסלול: ירוק
מפת סימון: אילת (20), מישורי פארן ונחלים גדולים (19).
אורך המסלול: כ-ק"מ וחצי
משך הטיול: כשעתיים

דרך הגעה:
המגיעים מדרום ייסעו בכביש "מעלה אילת" (מס' 12) היוצא מאילת צפונה לכוון מצפה רמון דרך בקעת עובדה. נוסעים צפונה כ-50 דקות מרגע היציאה מהעיר לכוון צומת שיזפון עד שלט חום המורה ימינה לכוון שחרות.
כעת יש לפנות ימינה ולנסוע דרום מזרחה עוד כ- 10 דקות.
מכאן מומלץ לאפס את הספידומטר ולמדוד 5 ק"מ עד ההגעה לסימון שבילים ירוק בצד שמאל ( מזרח ) של הדרך.
הסימון אינו ברור ומסומן על גבי שלט קטן לבן- שימו לב !!!
( בדרך נחלוף על פני סימוני שבילים בצבעי כחול, אדום, שחור ו"שביל ישראל"- עליהם נפסח )
נחנה את הרכב בצד הכביש בסמוך לסימון הירוק, ובצורה הבטוחה ביותר – ככל הניתן הרחק מהכביש. שימו לב! החולות נודדים ולכן לא ניתן לצפות מראש היכן רכב ישקע! אנא הפעילו שיקול דעת !

המגיעים מדרום ייסעו דרך בקעת עבדה ויהנו מנופים מרהיבים לכל אורך הדרך. הבקעה נמצאת 400 מטר מעל פני הים ועובדה זו משפיעה רבות על מזג האויר ובכך גם על הנוף. זהו אזור רווי בלחות ומתנקזים אליה מי גשמים רבים, לכן ניתן למצוא כאן כמות גדולה יחסית של צמחים ובעלי חיים.
גודלה של הבקעה הוא 40 קמ"ר ותועדו בה 400 אתרים עתיקים ע"י ארכיאולוגים. ניתן לזהות בבקעה רצף התיישבותי החל מהתקופה הניאולותית הקדומה (האלף ה7- וה8- לפנה"ס). בנוסף, קיימות בבקעה עדויות למעבר מאוכלוסיית "לקטים ציידים", לאוכלוסייה שמתפרנסת מחקלאות ומרעה (המחרשה הראשונה בעולם תועדה כאן!).
בין האתרים שנמצאו היו מלכודות לטורפים, ציורי קיר, טרסות, מקדשי פולחן וקברים עתיקים. בשנות השמונים של המאה שעברה אנשי הסוכנות היהודית רצו להקים בבקעת עובדה מושבים חקלאיים. בעקבות חתימת הסכם השלום עם מצריים ופינוי חצי האי סיני, נגנז רעיון היישוב החקלאי משום שבאזור כולו קמו בסיסים צבאיים שהועברו מסיני.
חולות כסוי אלה "חולות פנימיים" שהגיעו מהאזור הקרוב. מקור החולות הוא בלייה של סלעי משקע ימי (גיר וקרטון) הנמצאים בבקעת עובדה ואבן חול מאזור בקעת הירח ומזרח סיני. סלעי המשקע הימיים ואבן החול נשחקים כתוצאה משטפונות, ומוסעים בעזרת רוחות שגורמות לריכוז החול במדרונות שבמזרח הבקעה. להבדיל מהחולות שלחוף הים התיכון (המוסעים בעזרת הנילוס לים) הרכב החול כאן הוא 60% קלצית, 40% קוורץ.

תיאור המסלול:
ביציאה מהרכב ליד הסימון הירוק יש להתחיל ללכת בעקבותיו (השביל ברור ונראה לעין). הטיפוס קצר ולא קשה ובסופו הדיונה תתגלה לעיניכם בצורה מפתיעה ומרשימה, שאי אפשר לעמוד בפניה… לאחר שנתגלגל ונשתעשע בחולות עומדות בפנינו שתי אפשרויות חזרה לרכב.
האפשרות הראשונה היא לטפס חזרה על הדיונה ולחזור על עקבותינו בדרך שממנה באנו.
האפשרות השניה היא מעט ארוכה יותר וכוללת הליכה קצרה לאורך הכביש. יש לחפש את הסימון השחור שמתחבר לירוק בראש הדיונה. הולכים על השביל השחור המשולב עם שביל ישראל עוד כק"מ וחצי עד החיבור לכביש בו נוכל לראות את רכבינו 800 מטר צפונה.

חולות כסוי. צילום אורי דביר

אפשרויות נוספות:
לבעלי רכבי 4×4 דרך העפר האדומה, שחלפנו על פניה במרחק 4 ק"מ מהצומת, עבירה לרכבי שטח. תוכלו ליהנות ממסלול חצי מעגלי על דרך זו – המביאה אותנו היישר לתחתית הדיונה. דרך זו מתחברת חזרה לכביש כ- 2 ק"מ דרומה מנקודת ההתחלה. מכיון שהחולות נודדים תתכן סכנת שקיעה גם לרכבי שטח. יש להפעיל שיקול דעת בעת הכניסה לדרך החולות. אין לרדת מהשביל המסומן ברכב או ברגל! הנסיעה על דיונה אסורה בהחלט!

לינה באיזור: בי"ס שדה אילת הדרכה באיזור: בי"ס שדה אילת