53. קניון ורדית

מתוך רשימת 60 הטיולים שחייבים להכיר. טיול מס` 53 - קניון ורדית

22.03.15

אוֹרי דביר: "קניון ורדית: הגישה היא ברכב שטח באפיקו של נחל פארן או ברגל ב`שביל ישראל`, כחלק מטיול גדול יותר באזור. קניון יפיפה, הטיפוס בו בעזרת ידיות והטיול הקצר בו הלוך וחזור שווה ערך לשני טיולים קצרים. שימו לב! בחורף מתמלאים הגבים הקניוניים במים"

נחל ורדית – מתוך האתר מסלולים – להתאהב בארץ מחדש

 

נחל ורדית - מתוך האתר מסלולים - להתאהב בארץ מחדש

 

חל ורדית הוא נחל צר וקצר, המתפתל בין קירות סלע ענקיים שמתקרבים זה לזה, וצונח במפלים גבוהים אל מכתשי סלע עמוקים, שעשויים להתמלא בעונת החורף במי השיטפונות. העלייה והירידה במפלי הקניון, שמתבצעת באמצעות סולמות וחבלים, היא חוויה מהנה ומאתגרת לכל המשפחה.

נקודת מוצא וסיום: חניון עפר בקצה ערוץ נחל ורדית. הגישה אפשרית רק לבעלי רכבי שטח או מכוניות גבוהות וחזקות במיוחד.
סוג המסלול: הלוך-חזור. אופי המסלול: המסלול עובר בשביל צר ומוצל, חציו הראשון בעלייה מאתגרת באמצעות סולמות ויתדות במפלי ערוץ הנחל, וחציו השני בירידה באותה הדרך.
דרגת קושי: בינונית, מתאים למשפחות אוהבות אתגרים, אך לא להליכה עם עגלות ילדים.
אורך המסלול: כ-2 קילומטר. משך הטיול: 2-1.5 שעות.
אפשרות לקיצור המסלול: לא קיימת.
מפת סימון שבילים: מספר 17 – הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב.
ציוד מיוחד: כשיש מים בנחל – בגדים ונעליים שמתאימים לכניסה למים ושקיות לניילון חפצים
עונה מומלצת: מתאים לכל עונות השנה. לא בימות גשם בהם יש חשש לשיטפונות.
רחצה במים: אין. במידה שהנחל מלא במים – יש, וחובה להיכנס למים ולדעת לשחות. במידה שהנחל יבש – אין.
מי שתייה בדרך: אין.
כניסה: ללא תשלום וללא הגבלת שעות.

הגישה למסלול הטיול בקניון נחל ורדית, אפשרית רק לבעלי רכבי שטח או מכוניות גבוהות וחזקות במיוחד, שיוכלו להגיע אל נקודת ההתחלה של המסלול [5].
מרחבת העפר שבה חנינו את המכונית נצא בשביל הצר המסומן בכחול ובצבעי שביל ישראל, שיורד אל אפיקו הרחב של הנחל. 5 דקות של הליכה מתונה וחשופה לשמש יביאו אותנו אל פתחו של קניון נחל ורדית [6]. לפני שניכנס אליו, מומלץ לפנות ימינה אל שביל המסומן בלבן ולעלות בעלייה מעט תלולה כ-5 דקות, אל תצפית יפהפייה על קירות הסלע הזקופים שביניהם מתפתל הקניון ושביניהם נלך בעוד מספר דקות. מהתצפית נשקיף גם על פתחו של נחל ורדית, שנשפך אל ערוצו הרחב של נחל פארן, ונתרשם מהסלעים שמקיפים אותנו, שצבעם הכתמתם, החורים הרבים שביניהם והצורות השונות שהם יוצרים, מקנים להם מראה מיוחד ויפה.
מהתצפית נרד בחזרה אל פתח הקניון [6], נפנה ימינה וניכנס אל בין המצוקים, שמתנשאים לגובה של כמה עשרות מטרים מעלינו ומצלים על הקניון בכל שעות היום. ככל שנתקדם בהליכה המתונה והקלה, כך יתקרבו המצוקים זה לזה והקרקע שתחת רגלינו תהפוך לסלעית וקשה. שיחי צלף יבצבצו מכל פינה שסביבנו, ובתוך פחות מ-10 דקות נגיע אל מפל קטן וחלקלק ונטפס בו באמצעות יתדות מתכת שמעוגנות בסלע. אם נביט קדימה אל המשך הקניון, נגלה לא יותר מסדק צר ומפותל שהמעבר בו נראה כמעט בלתי אפשרי.

 

נחל ורדית. צילום מתוך האתר מסלולים - להתאהב בארץ מחדש

 

מתחילים לטפס בערוצו הצר של קניון נחל ורדית.
בקצה המפל הקטן ממתין לנו מפל נוסף וגבוה הרבה יותר, ולמרגלותיו מכתש סלע עמוק ועגול [7] שעשוי להתמלא לאחר שיטפונות החורף במי גשמים. בצמוד לקיר המפל, שעשוי מסלע גיר לבן, מוצב סולם ממתכת, שהעלייה בו מאתגרת ודורשת מעט אומץ-לב.
[7] הסולם הראשון מוביל מתוך מכתש סלע עמוק אל ראש המפל.
2 דקות נוספות של הליכה בקניון יביאו אותנו אל מכתש סלע גדול ועמוק יותר [8], שבמידה שהוא מלא במי שיטפונות הרחצה בו היא חוויה נפלאה. השביל עובר מצידו הימני של המכתש ומטפס בסולם גבוה עוד יותר, על קיר המפל. מכיוון שהסולם מתנדנד מעט כשמטפסים עליו, מומלץ לעלות איש-איש בתורו, דבר שעלול ליצור עומס ועיכובים במידה שישנם מטיילים רבים בנחל. במקרה שכזה כדאי להתאזר בסבלנות, לשבת באחת הפינות וליהנות מהצל ומהקרירות ששוררים כאן גם בימים חמים.
מראש המפל הגבוה נמשיך לטפס עוד מספר דקות באמצעות יתדות מתכת, עד שנגיע אל ראש הקניון [9] החשוף לשמש. לפני שנחזור על עקבותינו, נביט על הקניון הצר והמפותל מלמעלה, ונתפעל מהמראה המרהיב והמרשים. עד כאן הלכנו בין 40 דקות לשעה, ולאחר מנוחה קצרה נשוב באותה הדרך שבה הגענו, הפעם במורד הקניון, אל החניון [5] ואל המכונית שממתינה לנו שם.