5. נחל קדש

מתוך רשימת 60 הטיולים שחייבים להכיר. טיול מס` 5 - נחל קדש

29.05.15

אוֹרי דביר: "ירידה מכביש 886, ליד צומת יפתח בקטע מ`שביל ישראל` לנחל קדש וטיפוס לא קשה למצודת ישע. ממנה דרומה ב`שביל ישראל` לקרן נפתלי וירידה לנחל דישון"

נחל קדש – תצפית נבי יושע / מתוך אתר החברה להגנת הטבע

הקניון היחיד ברכס הרי נפתלי יוצר כאן מסלול יפהפה המתאים במיוחד למשפחות חובבות אתגר. המסלול קצר למדי וגם ילדים בני 5 + ייהנו בו עם קצת עזרה בין הסלעים והמפלים היבשים. המסלול מתאים גם לימים חמים, חלקו העיקרי עובר בצל עצי החורש. סוג טיול: מעגלי

צבע המסלול: שביל ישראל
מפת סימון: גולן (1)
נק' התחלה: חניון מצודת כח
נק' סיום: חניון מצודת כח
אורך המסלול: 2.5 ק"מ
משך טיול: כשעה-שעתיים

דרך הגעה:
מכביש 90 – צומת כח פונים שמאלה, עולים בכביש 899 עד צומת ישע, פונים ימינה (צפונה) לרחבת חניה – "חניון האלה" – מצודת כח (מצודת ישע).

תיאור המסלול:
ראשיתו של נחל קדש בלבנון בשני ערוצים, אך עד חצותם את הגבול והגיעם לכביש הצפון (כביש 886) הם לא עושים רושם על אף אחד. ממזרח לכביש הם מתעמקים עד להיותם קניונים ובטיולינו היום נכיר מעט משניהם. למרגלות מצודת ישע מתאחדים הערוצים לקניון יפה ותלול. הנחל והיער אשר מצפון לו הם שמורת טבע בה צומח עשיר ומגוון, אפשר לצפות כאן בבעלי כנף שונים אך בעיקר התפרסם הנחל במושבת שפני הסלע שרבים לנו הסיכויים לפגוש את אלה שלא עקרו מהמקום (ואם לא נבריחם).

במסלול מספר מפלוני סלע, וטיפוס בערוץ מסולע וחלול מעט. קוצרו היחסי של המסלול הופך אותו ללא קשה במיוחד. בחלקו הראשון תצפית יפה וקטע פתוח עטור פריחה באביב.

נחל קדש. צילום באדיבות החברה להגנת הטבע

מהחנייה של מצודת כ"ח נלך למרפסת התצפית ולאנדרטה לזכר כ"ח הלוחמים שנהרגו בקרבות. על מצודת ישע נכתב וסופר הרבה. זו אחת ממצודות המשטרה שהקימו הבריטים לצורך שליטה על גבול הצפון עם לבנון. במלחמת העצמאות נכבשה המשטרה בידי כוחותינו לאחר מספר התקפות ובמחירם של 28 לוחמים. בתחילה הוסב שמה "למצודת כח" על שם הנופלים והיום שמה העברי הוא מצודת ישע. בחצר המשטרה אנדרטה ורחבת תצפית לעבר בקעת חולה. בסביבות המצודה, הוצבו שלטים המספרים על הקרבות, וכן הוכשרו וסומנו על ידי הקק"ל "שבילי לוחמים".

מהאנדרטה נלך צפונה עם שביל ישראל צמוד לגדר המשטרה, נעבור את החורשה לזכר הלוחמים ולידה נצפה צפונה אל הקניון ולכיוון החרמון. מיד אחרי השער בגדר נפנה שמאלה עם שביל ישראל ונלך על קו גובה בכיוון מערב. לאחר כ-10 דקות בשביל צר ופורח השביל יורד אל הערוץ הדרומי של הנחל. נרד בו לאט ובזהירות בין הסלעים והמפלונים, כ-400 מ' עד מפגשו עם הערוץ הצפוני בצד שמאל. חשוב לא להמשיך למטה בנקודה זו אל הקניון התחתון אלא לפנות שמאלה עם שביל ישראל ולעלות במפלי הערוץ הצפוני עד שהוא נפתח אל הנוף. מנקודה זו עוד כ-100 מ' מגיע השביל אל הכביש ליפתח. כאן כדאי לעצור ולשלוח את הנהגים למצודת כ"ח לאורך הכביש, כ-15 דקות הליכה מהירה. אפשר גם ללכת דרומה עם הכביש אל חניון האלה הסמוך ולחכות שם לנהגים.

אפשרויות נוספות:
סיום במורד נחל קדש – מכביש 90 מותנה באיסוף ע"י רכב. אתרים סמוכים: חניון האלה, תל קדש המזרחי. נבי יושע: קבר שייח שלידו התפתח בעבר כפר מתואלי-שיעי שננטש ונהרס כולו במלחמת השחרור. אל קבר השייח שראו בו גם את קברו של יהושע בן נון עלו לרגל בעבר השיעים מלבנון ומכפרי השיעים שהיו בארץ ואף עלווים. גם היום פוקדים את המקום עולי רגל עלווים ושיעים.

אתרים נוספים באזור:
החולה, אגמון החולה, צוק מנרה, שביל הפסגה בהר מירון, קבר רבי שמעון בר יוחאי, צפת, שביל אדמונית החורש, מערת עלמה, מערת פער, שמורת נחל עמוד עליון, הכפר פקיעין, יער ברעם ובית הכנסת העתיק

לינה באזור: בית ספר שדה הר מירון, בית ספר שדה אלון תבור
הדרכה באיזור: בית ספר שדה גליל