11. הר כמון

מתוך רשימת 60 הטיולים שחייבים להכיר, מאת אוֹרי דביר. טיול מס` 11 - הר כמון

29.05.15

אוֹרי דביר: "בהר כמון שביל היקפי לטיול ברגל, אופניים ורכבי שטח. מעטים מתחרים בנוף הנשקף מהשביל הזה – קשה לתאר! אפשרות לסיבוב נופי נוסף וירידה ברכב שטח לכיוון בקעת בית כרם".

הר כמון/ מאת אורי דביר

לא תמיד מנצח הגבוה בראיה רחוק או בתצפית לקרוב. תחרות חזקה להרי הגליל העליון קיימת בפסגות הגליל התחתון הנמוכות כמעט בחצי בקירוב מפסגות העליון. כמעט מכל פסגה בגליל התחתון נשקפים נופים רחבים. ומי שלא עלה עדיין לצפות מהר תבור, גבעת המורה, הר תרען ואחרים, יש לפניו כבר מספר מסלולי טיול מומלצים. אבל מי הוא הגבוה בהרי הגליל התחתון?

נא להכיר- הר כמון, הוא, הוא הגבוה בהרי הגליל התחתון, פסגתו 602 מ' מעל פני הים וכגובהו כך התצפיות ממנו. נפגוש בו צמחייה ים תיכונית בה מככבים האלון המצוי והאלה הארצישראלית , לידם קטלבים ובעונה פרחים רבים. על ההר יישובים בדואים בני השבט ערב א-סואעד, כמותם רק לרגלי ההר ושני יישובים עבריים, כמון בצדו המזרחי ומכמנים במערבו, שניהם בתהליכי הרחבה. יוזמת המועצה האזורית בשיתוף הגופים הירוקים הביאה לסימונם של שבילים ודרכי טיול בידי הוועדה לשבילי ישראל. שביל אחד מקיף את הפסגה המערבית בהר סביב ליישוב מכמנים. טוב למטיילים ברגל, רוכבי אופניים ורכב שטח. קשה לתאר את כל שרואים משם. הצטיידו גם במפה בנ"מ 1:250.000 כדי לזהות את מה שרואים. לפני שנפרדים ממכמנים כדאי לטפס לבית הספר, אליו מתרכזים בימי הלימוד תלמידים מהיישובים הבדואים הסמוכים ולקנא במיקומו. ממכמנים נפנה ליישוב כמון, גם לידו סומנו שבילים, קצרים יותר ואם אנחנו כבר שם לא נחמיץ את המבט מהמצפור שביישוב, ממנו תצפית נרחבת לבקעת בית כרם, לגבוהים שבהרי הגלילי העליון לכנרת ולגולן. בין לבין ישנם שבילים נוספים, למטיילים ברגל ולרוכבי אופניים. שילוט מתאים יפנה אותנו אליהם. הגישה עצמה להר היא בכביש נופי: פונים דרומה מכביש 85, ממזרח ליישוב כרמיאל, שם יוצא כביש גישה להר ליד אזור התעשייה של כרמיאל. הכביש מטפס במעלה שמחה ומגיע להתפצלות: נפנה ימינה לכיוון מכמנים ובכניסה ליישוב נחפש את הסימון לדרך המקיפה את ההר. באם לא שבענו נופים, ואנחנו ברכב שטח, נחפש ממערב לכניסה ליישוב כמון, דרך מסומנת היורדת לחווה חקלאית וממשיכה לרדת לכיוון בקעת בית כרם בדרך . ירידה האורכת כחצי שעה ויותר, כל הזמן אל מול הרי הגליל העליון והבקעה.

תצפית מהר כמון. צילוםאורי דביר