קניון עדה

טיול רגלי חוויתי לכל המשפחה בערבה, אזור נחל פארן

03.04.09

אזור: נחל פארן
אורך: 4.2 ק"מ
משך: 3-2.5 שעות
מפות: הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב (מס`17 בסדרת "מפות טיולים וסימון שבילים")
דרגת קושי: לכל המשפחה, קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל השנה, למעט שיא הקיץ
מגבלת שטחי אש: בסופי שבוע וחגים אין מגבלה. באמצע השבוע, לעתים נדירות, נחסם האזור. בירורים אפשר לערוך בפיקוד דרום: 08-9902926/7
הערות: לא להשאיר חפצי ערך במכונית. יש לשאת שני ליטרים מים לכל מטייל, כולל ילדים

בת השלוש הניחה כף רגל ימנית על השלב הראשון בסולם, נשמה עמוק והניפה את כף הרגל השמאלית לשלב השני, נשימה ועוד שלב. האב, מודאג למדי, טיפס מתחתיה. היא לא הביטה למטה. גם הוא לא. כך חלפו שמונה מטרים של טיפוס בסולם ברזל אנכי (קצת מתנדנד, אבל מאוד בטיחותי). למעלה, בתום הטיפוס, נפערו בפרצופים חיוכים בריאים.
המשך ההליכה הובילה לאתגר הבא – מפל קטן, שיפוע שלילי וחבל. הגובה – לא יותר משניים-שלושה מטרים. הקטנים נמסרו מיד ליד. הגדולים טיפסו בכוחות עצמם. קניון עדה, באזור נחל פארן, הוא נקיק צר ומפותל במיוחד. המשך המסלול, הליכה על גבי סכין צרה, הוא סרט נוף משובח.

טיול רגלי בקניון עדה מפת המסלול

טיול רגלי בקניון עדה מפת המסלול

מסלול ההליכה, 4.5 ק"מ, מתאים למשפחות עם ילדים. בני חמש ומעלה יהיו מאושרים. אפשר לשלב את הטיול בדרך לאילת או במסגרת ביקור באזור מכתש רמון. כדי להגיע לנקודת ההתחלה צריך לנהוג ממצפה רמון, על כביש מס' 40, בכיוון דרום לאורך 55 ק"מ. בדרך חוצים את המכתש, את רמת חדב, המישר (והכביש הישר הארוך) וגולשים לעבר הערוץ הרחב של נחל פארן.

לצד הכביש, כקילומטר אחד לפני שהוא פונה בחדות שמאלה ומטפס במעלה פארן, מוצב שלט מתכת קטן על עמוד עם הכיתוב "נחל פארן" וסימון שבילים אדום (מס' 19160 במפה). בשבתות ובחגים עשוי להיות מוצב בסמוך מזנון מאולתר של צעירים ממצפה שחרות ("הסטארט-אפ של מצפה שחרות"). פונים ימינה (מערבה) ונוהגים עם סימון השבילים האדום על גבי דרך חצץ, רצופה בקפלי קרקע מעצבנים ("קורדרוי" בסלנג 4X4). אחרי 1.8 ק"מ אפשר להבחין בצד שמאל, על גבי דופן הערוץ, בשלט "קניון עדה" עם סימון שבילים כחול (17581 במפה). זו נקודת הסיום של מסלול ההליכה. כאן מומלץ להשאיר מכונית אחת.

קניון עדה. נקיק צר, קירות מצלים

קניון עדה. נקיק צר, קירות מצלים

חוזרים לדרך הראשית (כאמור, סימון אדום) וממשיכים לנסוע עוד 2.5 ק"מ עד שפוגשים קבוצת עצי שיטה ושלט נוסף "קניון עדה" (סימון שבילים כחול, 17581 במפה). זהו. כאן נפרדים מקופסת הפח הממוזגת ומתחילים לצעוד. הכיוון ברור: עם הסימון הכחול, פנימה, אל תוך הקניון הצר. קירות הערוץ סוגרים על הדרך ובמהרה משתרר צל נעים. קניון עדה הוא נחל תינוק. גילו נאמד בכמה מאות שנים בלבד. "לא בטוח שהוא בכלל זכאי לתואר נחל", אומר הפקח המקומי של רשות הטבע והגנים, חנן אפריאט, "נכון שזורמים בו מדי פעם קצת מים, אבל אין לו אגן ניקוז משמעותי. הייתי מסתפק בתואר 'התחתרות באבן חול'".רוחבה של ההתחתרות הזאת מתאים בקטעים מסוימים בקושי לאדם רזה אחד. הורים שנושאים תינוק במנשא גב יידרשו לגמישות מיוחדת. בהמשך הדרך תרגיל בלוליינות. המבוגרים צריכים לפשק רגליים מעל הערוץ. הגובה כאן נאמד בשני מטרים בלבד. הילדים, חלקם בעיניים עצומות, נישאים מיד ליד. בהמשך פוגשים באותו סולם גבוה ואחריו מפל קטן וחבל שזור.

מחוץ לערוץ. הליכה על הסכין מעל קניון עדה

מחוץ לערוץ. הליכה על הסכין מעל קניון עדה

אחרי 800 מטרים אטיים, הרפתקניים ומוצלים מגיחים החוצה מהנקיק. הדרך מטפסת על סכין דרמטית, שרוכבת על קו הרכס. משני צדי השביל גולשים מדרונות. המבט נמשך למרחקים. הר צוריעז , דמוי הטרפז, מתנוסס בכיוון מערב. ערוץ נחל כרכום מתחבר לפארן מכיוון צפון מערב. נחל פארן עצמו מבצע כאן ממש תפנית חזקה מזרחה – ה"ברך" של הפארן. בכיוון דרום מערב אפשר להבחין בקבוצה של עצי שיטה, שמסתירים את באר עדה. השם הערבי המקורי הוא ביר איבן עודה. אף על פי שבפועל יש כאן שלוש בארות, ועדת השמות עיברתה לבאר עדה. מכאן נולד גם "קניון עדה".

קניון עדה. במפלים, הקטנים נישאים מיד ליד

קניון עדה. במפלים, הקטנים נישאים מיד ליד

ההליכה על הסכין איננה קצרה. אם השמש מטגנת והילדים עייפים אז זו הליכה ארוכה למדי (לכן, בימים חמים, כדאי לתכנן את הטיול לשעות אחר הצהריים). אחרי 1.7 קילומטרים עושה הדרך כמעט סיבוב פרסה צפונה. כ-800 מטרים לאחר מכן מתחילה הירידה בחזרה לפארן ולמכונית. הירידה היא לא נקיקית, מוצלת ואתגרית כמו העלייה. יש מעט דרדרת וכדאי לבקש מהילדים לשלב להילוך נמוך. בקצה הירידה אפשר לחנות מתחת לעץ השיטה ולחכות שהנהגים יאספו את המכוניות.