נחל תמר

טיול ברגל בנחל תמר בערבה. וכל ישראל עוברים בחרבה

06.08.05

אזור: צפון הערבה
אורך: 1 ק"מ
משך: 2-3 שעות
מפות: צפון הערבה ומזרח הנגב, מפה מס` 14 בסדרת "מפות טיולים וסימון שבילים"
דרגת קושי: קלה-בינונית, לכל המשפחה
עונה מומלצת: כל השנה, למעט שיא הקיץ
מגבלת שטחי אש: אין

"נחל" – ובראש נשמעת מוסיקה של פלג מפכפך. "מפל" – והמחשבה נעשית שצף קצף. נחל תמר, בצפון הערבה, הוא נחל עם מפלים, אבל מי שיצעד בתוכו אמור לפגוש מים רק במימייה או בבקבוק שיישא על הגב. מים של ממש מבקרים בנחל תמר רק פעמיים שלוש בחורף – בשיטפונות.

שיטפון חזק במיוחד פקד את הנחל בחורף האחרון, (אוקטובר 2004). 100 מ"מ גשם ניתכו אל אגן הניקוז של הנחל בתוך שעות ספורות. גל המים החזק שטף את הנחל וניקה אותו ביסודיות: כל החבלים והסולמות נתלשו ונסחפו, כל גרוטאות המכוניות שהיו לכודות בנחל במשך שנים ארוכות כוסו בעפר או נסחפו. הניקיון הטבעי הקדים בשבוע מבצע ניקיון שתיכננה רשות הטבע והגנים בשיתוף עמותת "סביבה בריאה בערבה". מטרת המבצע היתה למשות מהנחל 17 פגרים חלודים של מכוניות.

המבצע היחיד שנותר לאנשי רשות הטבע והגנים אחרי השיטפון, מספר הפקח האזורי יורם חמו, הוא חידוש הסולמות. לפני חג הפסח האחרון הושלמה בנחל תמר התקנת סולמות חדישים מסגסוגת אלומיניום, חזקים ובטוחים יותר מהסולמות הישנים, שנסחפו בשיטפון.

איור אולגה זלטקין

נחל תמר הוא מסלול טיול פופולרי: קצר (כקילומטר אחד בלבד), קרוב לכביש (סמוך לצומת הערבה) ואתגרי במידה נכונה. צליחת הנחל מתאימה למשפחות וילדים מגיל חמש ומעלה.

מומלץ להשאיר מכונית אחת בנקודת הסיום: 200 מ' מדרום לתחנת הדלק של צומת הערבה מתחילה דרך עפר טובה באורך 600 מ'. צריך לחנות לצד מתקן השאיבה.

כדי להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול הרגלי צריך לאפס את מד המרחק בצומת הערבה ולנהוג במעלה כביש 25, דרומה. כעבור 1.3 ק"מ בלבד, בעיקול, מצד שמאל, ניצבת עמדת תצפית שממנה מתחיל שביל ההליכה (כדי לעבור באופן חוקי ובטוח לצד השני של הכביש יש לנהוג עוד כמה מאות מטרים בהמשך העלייה).

קרם הגנה, לגימת מים ואל השביל שמתחיל מימין לתצפית, ובלי שום הקדמה גולש תלול לעבר ערוץ הנחל. הפיתוי להתגלגל דווקא במטרים הראשונים הוא גדול, ומומלץ לבלום כאן את הילדים.

אתגרי ניווט אין בנמצא. צריך ללכת בתוך הערוץ ולפי סימון השבילים הירוק (מס' 01413 במפה). אחרי כ-200 מטרים של הליכה נפגשים עם סימון שבילים כחול. מי שיפנה ימינה עם הכחול יגיע לנחל השכן, צפית.

המפל הראשון הוא בגובה של כ-8 מטרים ונצלח בעזרת שני סולמות אלומיניום חדישים. סדר הירידה המשפחתי המומלץ: מבוגר, ילד, מבוגר, ילד וכו'. הראשון יורד ומביט למעלה בחשש, השני יורד ומביט למטה בחשש, וכך הלאה.

נחל תמר. חלון אל הערבה

בימי חג וחופשה, כבר לפני המפל הראשון עלולים להיערם פקקי אדם. לא לדאוג. תמיד תימצא מישהי מבני עקיבא שתשלוף חלילית ותנעים את זמנם של הממתינים. חוץ מזה, קירות הערוץ גבוהים ותלולים ויש סיכוי מצוין לצל נעים.

המפל הבא איננו אנכי, אלא משופע וחלקלק במיוחד. אמצעי הצליחה הוא חבל עבה, מרובה קשרים, שקבוע במקום. צריך לבקש מהילדים לפנות עם הגב למפל, להעביר רגל אחת מעבר לחבל ולדדות למטה בחיקוי סנפלינג.

ראש המפל האחרון חצוב בין קירות סלע גבוהים. התוצאה היא חלון ברור ויפה אל הערבה וקטע מכביש הערבה. זהו המפל הגבוה מכולם, 18 מטרים. בעבר ירדו אותו בסולם ארוך ומפחיד אחד. כיום מותקנים שני סולמות – יורדים אחד, פוסעים הצדה כמה צעדים ועוברים לשני. אלה סולמות חדישים יחסית, ידידותיים למשתמש, עם מעקה צדי במטר הראשון לירידה.

בסוף המסלול, אחרי כל השקט והסלעים, פוגשים בתחנת שאיבה כעורה, מוקפת גדר.

התחנה הזאת, "תמר 3", היא אחת מסדרת תחנות השואבות מים מליחים לשימוש מפעלי ים המלח הסמוכים.

נחל תמר. עוד סולם אחד ודי