17.12.18 טיולילה למרסבא – מזל טוב לנזיר

17.12.18

לילה מיוחד במדבר, לא מדובר בפריחה נדירה או בשיטפון יוצא דופן. הלילה לא מדובר בבריאה של הטבע, אלא במעשה ידי אדם לחלוטין. פעם בשנה יוצאים הנזירים של סבאס אל מצוקי נחל קידרון בסמוך למנזר המרסבא אשר בצפון מדבר יהודה ומדליקים לכבוד יום הולדתו נרות. את הנרות מטמינים במערות ובכוכים הממלאים את המדרונות ומהם בוקעים קרני האור הנראים למרחוק.

מרסבא לילה

בד"כ ממהרים לצאת אל מחוץ למדבר טרם החשיכה, אך בפעם הנדירה הזו כולם נוהרים פנימה לתוככי המדבר לפני רדת הלילה. מתמקמים במקום טוב באמצע וממתינים לחושך. מי שחיפש דרכו פנימה באותו אחר הצהריים חשב שהתבלבל והגיע לרחוב סואן באמצע העיר בשעת העומס. מאות כלי רכב מתרוצצים על הגבעות מחפשים את השביל שיוביל אותם למקום התצפית הטוב ביותר. רוב הנהגים שנכנסו בדרכים הראשיות לכיוון המרסבא נתקעו לצערם בפקקים שפגמו מעט בחוויה. חלקם בחרו בגדה המזרחית ממנה לרוב מבצעים את התצפית בימים כתיקונם. חלק מהם בחרו לעבור לצד הנגדי (של המנזר) ולבצע תצפית נגדית לכיוון המצוק המזרחי עליו נפרשו הנרות.

מרסבא לילה

המראה משתי הנקודות היה מדהים ומיוחד. "שבילים 4X4" הוציאה באותו ערב שתי קבוצות מטיילים בהובלתם של ניר שטרן ורונן שוורץ שניהם בוגרי מוסמך שטח. כל קבוצה יצאה במסלולים מנוגדים (הראשונה מכיוון נבי מוסא והשנייה מכיוון מישור אדומים) וסיימה אותו לפני רדת החשיכה בעמדת התצפית >>> קישור למסלול "מנבי מוסא למנזר מרסבא". הערב יורד על המנזר והתפאורה משתנה, השמיים מחליפים את כל צבעי הקשת עד לכהים ביותר ויחד עם העננים יוצרים ציורים פסיכדליים שאפשר רק לדמיין. המנזר עטה שחור ורק אור הנרות מרצד על קירותיו. לפתע אור בוהק מאיר את הלילה והמנזר, חבורת ג'יפים מהתצפית הדליקה את הלד-ברים שלה והבליטה את קימורי המנזר.

מרסבא לילה

השעה מתחילה להיות מאוחרת ומזג האוויר משנה פניו וכאילו מסמן לנו שנגמר הזמן. צריך לעזוב. מסובבים את הרכב וחוזרים אל הפקק. מרחוק נראים פנסי הבלם האדומים של השיירה כפס אחד רציף, ארוך. בסבלנות, לא אופיינית לנהג הישראלי, מתנהל לו הפקק המוזר בעצלתיים. השמיים נפתחים וגשם מתחיל לרדת. יורד בחוזקה ושוטף את מאורעות הערב לקראת בוקר חדש של שנה חדשה. עד ליומולדת הבא . . .