מוסמך שטח – המחזור השלישי סיים בהצלחה

כעבור שלושה וחצי חודשים וכמעט 20 מפגשים, עשרה נהגים חובבי שטח הפכו למובילי טיולים מיומנים ועוד יותר מכך - קבוצה מלוכדת של חברים קרובים. "מוסמך שטח" - קורס המדריכים של שבילים 4X4

26.06.17

מוסמך שטח מחזור 3
שבת, שתיים בצהריים. אנחנו בחללית של רמת סירין. באוויר יש קצת אובך אבל הנוף הנשקף – עמק הירדן, כנרת, דרום רמת הגולן – מפעים כמו תמיד.
נוהל שקשוקה. החברים כבר מתורגלים: שמן נמזג לשתי מחבתות במקביל, קוצצים בצל, חותכים עגבניות, מתבלים. לורן מכין את הוורסיה הפחות חריפה, ארז את היותר חריפה. יש גם חלה טרייה.

שלושה וחצי חודשים חלפו מאז המפגש הראשון של הקורס.
מכאן זה נראה רחוק. תחילת חודש מרץ, בן שמן, גשם קל לא מפסיק לרדת. האדמה הייתה חלקלקה ורכבים אחדים החליקו קצת לצדדים. תרגלנו טיפוס עליות. עבור רוב החניכים זו הייתה התנסות ראשונה מסוגה. איך לטפס עליות תלולות על גבי קרקע רטובה? צריך לדעת לעשות את זה נכון, צריך לדעת לעשות את זה בטוח.
התרגולים בימי שישי התחילו בשמונה בבוקר. נוהל קפה ואז מתחילים באימוני הנהיגה. לקראת 11:00 הפסקת חומוס. כשנהנים, הזמן עובר מהר. תוך זמן קצר התגבשה קבוצה נהדרת של גברים עם תחביב משותף.

מוסמך שטח חילוץ

מוסמך שטח

במקביל הלכה ועלתה דרגת הקושי של הנהיגה במפגשים. תרגלנו חילוצים, עבדנו עם הייליפט וכננות, השתמשנו במכפילי כוח. התאמנו בנהיגת חול ובנהיגת בוץ. למדנו טכניקות של נהיגת ראלי ושליטה ברכב בנהיגה מהירה בשבילים, כולל החלקות יזומות.
קבוצת הוואצאפ של הקורס כבר שקקה חיים. החברים החלו להיפגש לטיולים עצמאיים וצברו עוד ניסיון חשוב.
פרק הנהיגה הסתיים בטיול בן יומיים שכלל גם נהיגת לילה באזור סכיני דימונה. אחד הכלים סבל באותו טיול מתקלה טכנית. ביש מזל? לא בהכרח. הפכנו את הלימון ללימונדה ותרגלנו חילוצים וגרירות בחושך. בערב מאוחר הגענו ללינה בחאן בנאות הכיכר, לא ויתרנו על "על האש", ולמחרת בבוקר המשך נהיגה בציר האתגרי של "פרצים עליון".

מוסמך שטח ניווט

פרק הניווט נפתח בפגישה בכיתה: ישבנו על מפות, הכנו סיפור דרך ששימש אותנו לניווט על אמת בגבעות גורל. עבור חלק מהמשתתפים הנושא היה מוכר מהשירות הצבאי ולחלק זה היה חדש. התחלקנו לצוותים ותרגלנו ניווטים רכובים בשטח.
במפגש הבא למדנו לתפעל את האפליקציות המובילות לניווט – עמוד ענן, אופרוד, TwoNav ועוד – וכיצד לדקור מסלולים ולהוריד אותם לטלפון או לטאבלט. המודרכים הכינו מסלול של יומיים ויצאנו למסע מסכם ניווט, שאותו הם מובילים ומנווטים. איזה תענוג לדהור בשטח בקבוצה קטנה של נהגים מנוסים. כמעט 200 ק"מ ביומיים, מחולות נחל סכר דרך ציר רמבו ועד אגם ירוחם.
לצד נהיגה וניווט קיימנו מפגשים מרתקים שהעבירו מומחים מובילים במספר תחומים: מכונאות שטח – כיצד להתגבר על תקלות מכניות בשטח, ליקוט ובישול שדה – כולל מיומנויות שדאות, עזרה ראשונה בשטח ועוד.

מוסמך שטח עזרה ראשונה מוסמך שטח מכונאות שדה

הקבוצה הלכה והתגבשה. 10 חובבי שטח שרק אתמול לא הכירו איש את רעהו הפכו לקבוצה מלוכדת ולחברים, כאילו הם עושים מילואים יחד כבר 15 שנה.
רוח נעימה נושבת עכשיו ברמת סירין. חום יולי אוגוסט עוד לא כאן. השקשוקות יורדות לבטן בסיוע קולה זירו קרירה (ותודה למקרר של גדעון..). ניקינו את השולחן ועברנו לחלק המרגש של חלוקת תעודות הסיום – "מוסמך שטח" של שבילים 4X4.

יואב: "זה לא טריוויאלי לקחת פסק זמן באמצע מרוץ החיים ולפנות זמן לטובת תחביב שאוהבים. זה לא טריוויאלי בגיל 40-50 לחזור לסטטוס של תלמיד, להסכים ולרצות ללמוד דברים חדשים. אני מסתכל ומתפעל – כמה יפה התקדמתם והתפתחתם בנהיגה, בניווט, בהובלת הקבוצה. ועוד יותר מכך, איזו דינמיקה יפה נוצרה בין חברי הקבוצה. הצחוקים, ההוויי, הפסקות הקפה, השקשוקות. בשלושה וחצי חודשים התגבשתם לכדי קבוצה נעימה, ידידותית, בלי פוזות, בלי משחקי כוח. פשוט כיף להיות במחיצתכם. סוף הקורס הוא גם התחלה. אתם חלק ממשפחת שבילים ומוזמנים להשתלב בעשיה, באופן הדרגתי, בטיולים ובהדרכות וגם ליזום ולהציע רעיונות משלכם".

חללית רמת סירין

המחזור הבא של "מוסמך שטח" יוצא לדרך בספטמבר 2017. הקורס יימשך עד אמצע דצמבר 2017. נותרו שני מקומות אחרונים. הקבלה לקורס היא לאחר ראיון עם יואב קווה.

(סייע בצילומים: ליאור אלטבט)

למידע נוסף:
מוסמך שטח – המחזור הראשון סיים בהצלחה
מוסמך שטח – המחזור השני סיים בהצלחה
מוסמך שטח – דף הבית של הקורס