מוסמך שטח – המחזור הראשון סיים בהצלחה

מוסמך שטח - המחזור הראשון של התכנית להכשרת מובילי שטח הסתיים במסע בצפון הארץ, חלוקת תעודות והתרגשות גדולה. אז מה היה לנו שם ומה למדנו?

11.04.16

לא רק מפגש אחד של הדרכת טרשים, חולות או חילוצים.  החלום שלי היה להעביר הדרכה מעמיקה ואינטנסיבית שמתפרשת על פני מספר חודשים.

מוסמך שטח הפסקת אוכל

אמרו לי 'לא כדאי לך, אין לזה קהל, שעות העבודה וההשקעה הן עצומות וזה בכלל לא ישתלם'. הקשבתי, חשבתי קצת והחלטתי ללכת עם החלום. קראתי לו "מוסמך שטח".

רציתי לקבץ נבחרת של חובבי שטח שרוצים לקחת את התחביב צעד אחד קדימה, לשפר מיומנויות נהיגה, חילוצים, ניווטים, תכנון מסלולים והובלת קבוצות. 

מוסמך שטח טרשים

פרסמתי את התכנית באיגרת של שבילים והתחלתי לכסוס ציפורניים. האם אנשים ייענו להצעה הזאת? האם יסכימו להתחייבות של למעלה מ-20 מפגשים? 
לאט לאט הגיעו פניות. חלקן של אנשים שמטיילים איתי ועם "שבילים 4X4" כבר שנים וחלקם חדשים שלא פגשתי מעולם. החלטתי לבדוק בציציות של כל אחד. רציתי להקים נבחרת של חובבי שטח וטבע, אנשים עם רוח טובה שרוצים ללמוד להתפתח. ערכתי ראיונות לכל הפונים. בדצמבר נסגרה הרשימה. בינואר התקיים המפגש הראשון – נהיגת טרשים מתקדמת. הייתי נרגש. חומר חדש, מודרכים חדשים, שיפועים וזוויות תלולים מהרגיל.

מוסמך שטח נהיגת טרשים

ערכנו שני מפגשים של נהיגת טרשים מתקדמת (צילומים מהדרכת טרשים), דאגנו ליישור קו מבחינת ציוד חילוץ. את הדרכת החולות ביצענו באזור נחל סכר. נהיגת ראלי באזור קריית גת. הדרכת חילוצים באזור בן שמן (צילומים מהדרכת חילוץ). גשמים כבדים ובעקבותיהם בוץ סמיך הופיעו בדיוק לקראת המפגש בנושא נהיגת בוץ שנערך באזור יער מודיעין – עמק איילון (צילומים ממפגש הבוץ). הקבוצה התגבשה במהירות ונוצר הווי. לכל מפגש הביאו החברים אוכל וסעדנו ביחד. המרקים של לילי, בימי החורף הקרים, סיפקו לנו חום ונחמה. ובכלל, הגברים קבלו תמיכה בעורף ובנות הזוג אף הצטרפו לחלק מהטיולים. 

אחרי שמונה מפגשים בנושא נהיגה יצאנו למסע מסכם – נהיגת יום ולילה אתגרית באזור נחל דימונה ונחל צין (צילומים מהמסע המסכם). הקצב היה מהיר, הנהיגה הייתה רהוטה. החברה הייתה נעימה. סוג של מילואים דה-לוקס. 

מוסמך שטח בוץ

בסיום מגמת הנהיגה עברנו למגמת הניווט והשדאות. טופוגרפיה וקריאת מפה בשיעור כיתה, ניווט רכוב מעשי באזור  גבעות גורל, שיעור כיתה בנושא תוכנות ואפליקציות של ניווט, הכנת צירי ניווט ויציאה לשטח. החניכים בנו צירי ניווט ארוכים והובילו את הקבוצה – בכל פעם מוביל אחר – מאזור נחשון וטל שחר, דרך חבל לכיש ויער יתיר עד לדרום מדבר יהודה ומעלה יאיר (צילומים מהמסע המסכם ניווט)

 

מסע ניווט מסכם של קורס מוסמכי שטח

יומיים בשתי דקות. וידאו מסע מסכם מגמת ניווט בקורס מוסמך שטח של שבילים 4×4. מטל שחר דרך חבל לכיש, לינה (וטעימת יין בחורבת זעק) ולמחרת הר עמשא, דרום מדבר יהודה, נחל צאלים ומעלה יאיר. הזמן טס כשנהנים.

Posted by ‎שבילים – נהיגת שטח עם יואב קווה‎ on Sunday, April 10, 2016

 

ערכנו מפגש מרתק בנושא מכונאות שדה שהעביר לנו ג'יפאי ותיק והוא גם בעלים של מוסך. ומפגש לא פחות מרתק בנושא ליקוט ובישול שטח שהעביר לנו מומחה מוביל בתחום הזה. הוא הדגים הדלקת אש באבני צור, לימד אותנו את סודות הפויקה המושלמת ויחד  – הגיעו גם בנות זוג וכמה ילדים – בנינו ארוחה לתפארת >> צילומים ממפגש לקטות ובישול שדה.
המגמה השלישית והאחרונה הכילה שיעורים בתכנון טיול וכיצד להוביל קבוצות בפועל. פרמדיק שהוא גם ג'יפאי העביר לנו מפגש בנושא עזרה ראשונה.  החניכים נגשו לתכנון המסע המסכם – תכנון עצמי שלהם מא' ועד ת', כולל קביעת אזור הטיול, התוואי, מקום הלינה. 
נפגשנו למסע המסכם בצומת עדה. מוסמכי השטח שלפו מפות, נתנו הסברים על השטח ואילו אני עמדתי בצד, הקשבתי, נהניתי ובעיקר הרגשתי נחת עצומה. "מוסמכי השטח" הטריים הובילו את השיירה בביטחון להר חורשן, טיפסו מעלות אתגריים בצורה חלקה ומדויקת. המשכנו לרמות מנשה, לרכס הגלבוע ולעמק המעיינות. החזאים הבטיחו שרב אבל אנחנו קיבלנו מזג אוויר נעים, כולל בריזה קלה ואפילו כמה טיפות גשם. 

מוסמך שטח מכוון קרקעי טרשים

ארוחת ערב משותפת, והפעם פויקה מעשה ידי אילן, לינה סמוך לנהר הירדן ולמחרת בטיפוס תלול דרך מעלה שקיבל בעמוד ענן את השם "מעלה מוסמך שטח" אל מצפה חן כנרתי ורמת סירין (צילומים מהמסע המסכם). הטיול הסתיים באקליפטוס הגדול של כוכב הירדן, ארוחה משותפת, חלוקת תעודות, הרבה התרגשות וחיבוקים.
מוסמכי השטח מחזור א' יישארו מגובשים וחברים, ייפגשו לטיולים ויוציאו יחד לשטח חברים וקבוצות. 
מחזור ב' ייפתח בספטמבר 2016. מספר אנשים כבר נרשמו. אני נפגש עם כל המועמדים (וגם המועמדות. יש גם נשים בקרב הנרשמים למחזור השני) לראיון מקדים. המטרה שלי היא להקים נבחרת מצוינת, טובה לפחות כמו ההראשונה.

מוסמך שטח 4X4 – לפרטים נוספים על התכנית הייחודית לחצו כאן >> מוסמך שטח

מוסמך שטח פידבק

כן, אני מסמיק. תודה ללילי סאס

למידע נוסף:

מוסמך שטח – המחזור השני סיים בהצלחה
מוסמך שטח – המחזור השלישי סיים בהצלחה