דובי רומן

לקט צילומי טבע שעושים חשק לצאת ולטייל -

31.12.05

מאת דובי רומן

"בחבל הארץ המטורף שלנו, כשהחושך מאיים לאפוף את כולנו, יהודים וערבים, אני מנסה להעביר מסר של אור ותקווה; עלה נובט, דמעת פרח, ריח אדמה אחרי גשם. אני מבקש שנביט פנימה, אל היצירה האלוהית ונבין כמה הרבה יש לנו להפסיד. צילום טבע הוא סוג של תפילה. אני מתפלל בשביל כולנו", דובי רומן, מתוך טקסט שפירסם באוקטובר 2005 באתר לונדון-ארט לרגל זכייתו בתואר "אמן השבוע".
 
"ביצוע הצילום בטכניקה האימפרסיוניסטית שלי מבוסס על שתיים או שלוש חשיפות המצולמות זו אחר זו על אותה פיסת סרט צילום. כל חשיפה מצולמת בחדות שונה (וכמובן בטשטוש מבוקר) ובבהירויות שונות. החשיפות מצולמות כשהמצלמה אחוזה ביד ולא על חצובה, על מנת שתיווצר תזוזה טבעית בין החשיפות עקב תנועת הגוף של הצלם. ההילות נוצרות מיד בהתחלה על ידי צילום מטושטש ובחשיפת יתר. ולאחר מכן מצולמות החשיפות החדות בבהירות תקינה. כיון שהתהליך עובר פיתוח סרט כימי והדפסה סטנדרטיים, השכבות המצולמות מתאחדות זו בזו לכלל אימאג' אחד באופן טבעי יותר באמצעות הכימיה של סרט הצילום והכל נעשה בשטח ובזמן אמיתי ולא במעבדה או בתוכנת מחשב".
 
31צולם במנחת מגידו
 
רומן נולד בחיפה בשנת 1957, דור חמישי למשפחה צפתית ותיקה. הוא למד קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל-אביב וצילום מקצועי ב-"Institute of Photography" בניו-יורק. רומן הציג את יצירותיו במוזיאונים וגלריות נחשבות ברחבי העולם וזכה בפרסים רבים.