טיול ברגל בנחל מסור - שבילים – המאגר הישראלי למסלולי 4X4

טיול ברגל בנחל מסור

אזור: צפון הערבה
אורך: נהיגה 28 ק"מ, הליכה 3.5 ק"מ
משך: 4-6 שעות
מפות: "צפון הערבה", מפה מס` 14 בסדרת "מפות טיולים וסימון שבילים"
דרגת קושי לנהיגה: קלה, לכל מכונית נוסעים או 4×4
דרגת קושי להליכה: בינונית-קשה, לכל המשפחה (ילדים מגיל 7)
עונה מומלצת: כל השנה, למעט שיא הקיץ
מגבלת שטחי אש: האזור הוא שטח אש פעיל. הכניסה מותרת בסופי שבוע ובחגים בלבד

ההתחלה משעממת, קצת מתישה. דרך העפר חרוצה פסים פסים – "קורדרוי" בעגת ג'יפאים – שמשקשקים את הרכב ואת הנוסעים. פרס ראשון למי ששורד את הזעזועים הוא זוג מטוסי קרב מתנשקים: שני סקייהוקים, חרטום שבור אל מול חרטום שבור. סביב המטוסים משטח מרוסק של אספלט ועשרות מכתשים של פצצות, שחלקן נותרו – כך אפשר לציין במבט ממרחק בטוח – שלמות למדי.

התוואי שמוביל למסלול הטיול, נחל מסור והר מסור, עובר ב"מטווח 90", שטח אש פעיל של חיל האוויר. המעבר באזור מותר רק בסופי שבוע ובחגים. בכל מקרה, רצוי לא לסטות מהשבילים ולא למשש גושי מתכת לא מזוהים.

מאפסים את מד המרחק בכביש הערבה, מול תחנת הדלק של עין חצבה. מכאן נוהגים דרומה. ב-2.8 ק"מ חולפים על פני הכניסה למושב חצבה. ב-2.9 ק"מ פונים ימינה לפי השילוט החום "נחל מסור" וסימון השבילים הירוק (מס' 17040 במפה). מאפסים שוב את מד המרחק. דרך העפר מסומנת "4×4", אבל מתאימה לכל מכונית.

 

מפה אולגה זלטקין

 

ב-2.2 ק"מ הדרך הירוקה חוצה דרך כחולה. ממשיכים ישר עם הירוקה. ב-7.0 ק"מ מגיעים לאזור המטווחים: מטוסים ומשאיות מנופצות, שרידי מבנה. ב-9.8 ק"מ הדרך נכנסת לתוך הערוץ ומתחילה להתפתל. הקורדרוי המעצבן נעלם ומופיעים עצי שיטה עטורים בקש וגבבה, שרידים מהשיטפונות האחרונים. ב-11 ק"מ נצמדת הדרך לקיר הזקוף של הנחל, שעשוי תערובת של סחף וחלוקים – תלכיד נחלים. ב-12.1 ק"מ מגיעים לצומת – הסימון הירוק חותך דרומה וצריך להמשיך ישר, עם הסימון האדום (17042). ב-12.3 ק"מ...

עלייך להיות רשום כדי לצפות
בהמשך הכתבה