ברגל: נחל צאלים עליון, בריכת צפירה

טיול רגלי אל המפל והגב: בירכת צפירה, נחל צאלים עילי

אזור: דרום מדבר יהודה
אורך: 13-8 ק"מ
משך: 8-5 שעות
מפות: מדבר יהודה – דרום (מפה מס` 11 בסדרת "מפות טיולים וסימון שבילים")
דרגת קושי: משפחתית, מגיל 8 ומעלה (צריך קצת כושר..)
עונה מומלצת: כל השנה, חוץ משיא הקיץ או בזמן חשש לשיטפונות
מגבלת שטחי אש: בסופי שבוע וחגים אין מגבלה. באמצע השבוע דרוש אישור מצה"ל, פיקוד דרום: 08-9902926/7

מפת מסלול צאלים צפירה איור אולגה זלטקין

עיניים לשמים: שש ציפורי ענק דואות במעגלים. הכנפיים פרושות, המעוף אטי, גאה, מלכותי. הנשרים מחפשים פגרים. אלא שלא כל פגר הוא ארוחה. מתברר שהנשרים מתקשים לקרוע את העור. התפקיד הזה היה שמור לעוזנייה. אלא שהעוזנייה נכחדה כמעט לחלוטין מהאזור. וממילא קשה למצוא אוכל טוב במדבר.
פתרון אחד הוא לסעוד בתחנות האכלה של רשות הטבע והגנים – מוגש שם בשר מוכן לאכילה וללא חשש רעלים. פתרון שני הוא לאכול את הפגר דרך נקבי הגוף. בכל מקרה, טיול בנחל צאלים הוא סיכוי טוב לפגישה עם נשרים. באזור הנחל, מדווח אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים, יש אוכלוסייה יציבה של כ-15 זוגות.

המסלול מתחיל בכפר נוקדים – מאהל אירוח דמוי-בדווי על כביש ערד-מצדה (מס' 3199. הוראות הגעה מפורטות במסגרת). חונים בחניה, חוצים את הכביש ומתחילים ללכת בדרך העפר הרחבה, שפונה צפונה, לפי סימון שבילים שחור (מס' 11042 במפה) ושילוט "בריכת צפירה". כבר אחרי 200 מטרים, במזלג, פונים שמאלה, מערבה, לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום (11144). אחרי הליכה של כמעט קילומטר אחד מגיעים לבור עטין, מאגר מים מהתקופה הערבית המאוחרת. הבור נמצא מצד שמאל של הדרך, במפלס נמוך. מים כבר אין כאן – תעלות ההזנה, שהזרימו מי גשמים, נהרסו. אבל צל לא חסר. אגב, מקור השם בור עטין הוא אותו שם בערבית, שפירושו מסריח.

מבור עטין ממשיכים עם הסימון האדום בכיוון צפון-מערב. הדרך מטפסת במשך כקילומטר לעבר הר צפירה, כיפה חרוטית ובולטת...

עלייך להיות רשום כדי לצפות
בהמשך הכתבה