טיולי 4X4: איך לתכנן ולהוביל טיול שטח מוצלח? - שבילים – המאגר הישראלי למסלולי 4X4

טיולי 4X4: איך לתכנן ולהוביל טיול שטח מוצלח?

קצב השיירה יוכתב על ידי הנהג האיטי ביותר בחבורה. אל תזרקו את הנהג האיטי לסוף הטור. זה יחזור אליכם כמו בומרנג. איך לתכנן טיול 4X4 מוצלח? 8 טיפים

טיול מוצלח הוא תוצאה של מסלול, מזג אוויר, הרכב משתתפים, מספר התקלות והתקיעות – ובסעיף הזה, יש מי שיאמר, כל המרבה זה משובח.
לקראת טיול צריך להקדיש מחשבה להכנת הרכב, לציוד, לאוכל. כמובן שצריך גם להחליט על המסלול עצמו ולתכנן את ציר הניווט.
אני לא רוצה לדבר כאן על רשימות ציוד ולא על מקומות יפים לטיול ברחבי הארץ.

המסע להר כרכום. צילום איציק שטאובר

המסע להר כרכום. צילום איציק שטאובר

הפעם אני מבקש לדבר על עקרונות מנחים בתכנון טיול. כשיוצאים עם חברים בשלושה ארבעה כלים, כולם כלים קשוחים, משופרים, כולם נהוגים בידי ג'יפאים מנוסים, התכנון יכול להיעשות בקווים כלליים וצריך רק להשאיר זמן לאלתור והתגברות על תקלות. אבל כשיוצאים עם קבוצה של משפחות, נהגים שלא כולם מנוסים, כלי רכב שלא כולם רנגלרים, ובוודאי שאתם לוקחים על עצמכם תפקיד של מוביל שיירה, בין אם זה בהתנדבות או בשכר, חייבים להקדיש מחשבה לתכנון.
מספר נקודות שכדאי לקחת בחשבון:

1. הרכב השיירה – נוסעים
מי מגיע לטיול: האם יש ילדים או רק מבוגרים? הרכב המשתתפים צריך להשפיע על תכנון המסלול: אורך, דרגת קושי, מספר ומשך ההפסקות. ילדים, בדרך כלל, מעדיפים טיולים לא ארוכים מדי ובמיוחד הם שמחים לעצירות ממושכות והכי טוב מבחינתם – להגיע מוקדם לחניון הלילה. טיול לנהגים בלבד, כולם חולי הגה כבדים, פירושו יותר נסיעה ופחות עצירות (עוצרים רק לקפה ותיקונים).

2. הרכב השיירה – נהגים

נהגים מתחילים או מנוסים? קצב השיירה יוכתב על ידי הנהג האיטי ביותר בחבורה.
אל תזרקו את הנהג האיטי לסוף הטור. אל תנסו להיפטר ממנו. זה יחזור אליכם כמו בומרנג. אם תשימו אותו בסוף, הוא ינהג עוד יותר לאט או ינסה להדביק אתכם בכוח ומכאן קצרה הדרך לפיצוץ צמיג ותקלות אחרות.
את הנהגים החדשים בשטח כדאי להציב אותו בחלק הקדמי של הטור, רצוי מייד אחרי המוביל....

עלייך להיות רשום כדי לצפות
בהמשך הכתבה